Před 100 lety se narodil(a) Druon Maurice
Soutěže Diskuze

Životopis : Michal Karel

Při přidávání autora Karla MICHALA jsem se setkal následujícímí oficiálními životopisy:

Narodil se jako Pavel Buksa v rodině lékaře. Absolvoval gymnázium a než začal studovat medicínu, strávil rok v různých manuálních zaměstnáních. Po dvou letech však vysokou školu opustil a odešel na vojnu. Potom opět střídal zaměstnání a přitom vyvíjel literární činnost v časopisech. První kniha mu vyšla r. 1961 a od té doby se věnoval jen své tvorbě při externí spolupráci s nakladatelstvími, časopisy i filmem. V r. 1968 emigroval do Švýcarska do Basileje, kde jen nesnadno hájil existenci (spolupráce s exilovým nakladatelstvím Index) a snažil se pokračovat v psaní. 30. června 1984 odešel v Basileji dobrovolně ze života.
Téměř celé Michalovo literární  dílo prozaika, dramatika i filmového scénáristy vzniklo před r. 1968. Na společenské poměry zaútočil v 60. letech osobitým humorem a satirou, vyrůstající ze skepse a všeobecné absence hodnot. Hned první povídková sbírka Bubáci pro všední den s úspěchem, v té době novým způsobem konfrontace lidí s nadpřirozenými bytostmi a jevy, napadala pokleslý životní styl a mravní úpadek společnosti. Ironií je naplněna i neobvyklá detektivka Krok stranou. Novela Čest a sláva, čerpá sice historický námět z třicetileté války, avšak její ideová podstata je aktuální důrazem na věrnost ideálům a osobní čest. podobně eticky je zaměřena i další kriminalistická novela Gypsová dáma s šíře pojatou problematikou spravedlnosti. Literárně apokryfický charakter mají prózy Rodný kraj, které představují některé hrdinské postavy českých dějin v ironickém osvětlení a skepsi o tradičním výkladu české národní povahy, jak se autorovi jevila po několikaletém životě v cizině. Častá autobiografičnost Michalových próz a jejich při všem humoru a satiře skeptický postoj k životu vypovídá mnohé o autorově smutném osudu.
Některé z Michalových próz se staly podkladem pro jeho vlastní nebo ve spolupráci vzniklé filmové scénáře realizované v 60. letech nebo i po roce 1989.  
 
Vlastním jménem Pavel Buksa. První manžel spisovatelky V, Fischerové. Narodil se v rodině lékaře. Po maturitě na gymnáziu (1951) rok přiležitostně pracoval jako kovodělník, přidavač u zedníků, vedoucí geometr stavby hutí. V r. 1952 začal studovat na Lékařské fakultě UK, po sedmi semestrech však studia opustil. Před nástupem základní vojenské služby (1957-1959) byl správcem jízdárny, po ní dlaždičem a správcem přístavu. Po vydání první knihy (1961) se stal spisovatelem z povolání, současně působil jako externí lektor nakladatelství Čs. Spisovatel, filmový dramaterg (1963) a redaktor Literárních novin (od r. 1966). V roce 1968 odešel do exilu. Usadil se ve Švýcarsku, v Basileji, a začal pracovat jako noční hlídač, od r. 1969 vyučoval na soukromém gymnáziu dějepis, latinu a řečtinu. Spolupracoval s exilovým nakladatelstvím Index. Přispíval do perioodik:Plamen (1960 zde debut), Nové knihy, Literární noviny, Host do domu. Podle vlastních próz napsal scénáře k filmům Bílá paní (1965, rež. Z. Podskalský, sc. + Z. Podskalský) a Čest a sláva (1968, rež. H. Bočan, sc. + H. Bočan) i ke stejnojmenné rozhlasové hře (1966), . Rozhlasovou hru Jak to bylo s bílou paní napsal podle jeho předlohy J. Ptáček (1968). Je autorem loutkového televizního filmu Plivník dlaždiče Housky (podle vlastní povídky, 1962). Česká televize 1995 uvedla adaptaci povídek Kokeš a Mrtvá kočka (ze souboru Bubáci pro dnešní den, rež. V. Vorlíček, sc. J. Kovaříková)
V polemice s vládnoucím schematickým, ideologizujícím viděním světasvé doby přinesla Michalova osobitá humoristická tvorba nejen úsměv nad paradoxy každodenního života a satirickou relativizaci lkonvenčních metod a měřítek, ale i hlubokou skepsi k velkoleposti a vznečenosti všeho druhu, k mytizaci historických dějů. Součástí kritické atmosféry počátku 60. let byka Michalova prvotina, sbírka groteskních povídek Bubáci pro všední den, v níž autor prostřednictvím tragikomické konfrontace postav s nadpřirozenými jevy a obskurními strašidly kladl čtenářům etické a psychologické otázky o hodnotách lidského charakteru a pohnutkách lidského jednání. S osobitou ironií akcentoval právo na vlastní názor i hrdina netradiční detektivní novely Krok stranou. V následné tvorbě Michal dále rozvíjel téma příčin a následků lidského jednání, přičemž jeho deziluze ze ztráty hodnot přerůstala ve vizi existencionálního odcizení člověka. Přelomové dílo tvoří Čest a sláva, historická novela souznějící s dobovými diskuzemi o národním charakteru. Její nadčasově pojatý donkichotský hrdina bojuje s pocity marnosti života a nalézá jistotu v přirozené mravnosti, ve věrnosti své vlastní cti. Novela Gypsová dáma relativizuje především pojem spravedlnosti a s prvky absurdity a s filozofickým přesahem se táže po lidském štěstí. Ve sbírce próz Rodný kraj autorovo hledání autentičnosti života i literatury dospívá k demytizaci „pokrokového“ výkladu historie. Avšak ať již na postavě Jana Roháče z Dubé ironicky zachycuje dobové mocenské boje, nebo demaskuje gloriolo „mučedníka“ K. Havlíčka – jeho skeptická kritika české národní povahy je již prostoupena „vědoucím a smiřujícím se smutkem“. Titulní tragikomická povídka sbírky je promluvou o emigraci.  
Vytvořil: ota61
Upravil: ota61, Strihavka
Zdroj: Čeští spisovatelé deseti století, slovník českých spisovatelů od r.1945 II.díl

'Životopis autora Michal Karel'


Hledej


Dnes je 23.04.2018
Před 61 lety se narodil(a) Ouředník Patrik

Nápověda Kniha návštěv Fórum Kontakt
Help Kniha
návštěv
Fórum KontaktFórum

28.02.2016 22:00:51

"Volný čas..."
Irous
Přečíst tento příspěvek na fóru...

04.03.2015 21:21:53

"Volný čas..."
Libor82
Přečíst tento příspěvek na fóru...

21.11.2014 17:14:38

"Volný čas..."
juliajuli09
Přečíst tento příspěvek na fóru...

Facebook ikonka
Staňte se fanouškemCopyright © Knihovnicka.net | Created by puktom
Šíření obsahu serveru Knihovnicka.net je bez písemného souhlasu autorů zakázáno
Odkazy: | Zóna24 | Videokatalog firem - Zóna24 | Zóna24média | VyhrajKnihu.cz |
| Mapa stránek | Podpořte nás | Partneři | Publikování | Odkazy | Kontakt | RSS 2.0 |