Dušková Danielle - Životopis

Prozaická střední generace uplatňující lyrický humor v prózách ze života současné mládeže; postupně směřuje k závažnějším otázkám mravních konfliktů v dnešní rodině a společnosti.
 
Narodila se v Praze 25. 12. 1943 jako dcera melantrišského sportovního novináře a později frézaře Josefa Duška (nar. 1911), autora detektivního románu a povídek ze sportovního prostředí. Také matka Hana Gólová-Dušková byla literárně činná. Po ní zvolila Dušková pseudonym Danuše Gólová pro svou druhou knihu Máte ráda ananas? . Maturovala na střed­ní všeobecně vzdělávací škole v Praze (1961). Když nebyla přijata na uni­verzitu, pracovala v několika továrnách, v letech 1964-72 byla zaměst­nána v projektovém ústavu, od r. 1972 se věnuje literární tvorbě. Od r. 1960 publikuje časopisecky. Kromě pseudonymu Danuše Gólová se po­depisuje také jako Marcela Adamová. Přispěla též do sborníků Konfrontace (1967) a Cesta (1974).
V roce 1962 vycházela v Mladém světě na pokračování její novela života středoškoláků Neobyčejná třída, která v předchozím roce zvítězila v Haškově Lipnici. Už v r. 1962 vyšla také knižně a získala mimořádný čtenářský ohlas, hlavně u mládeže; byla také s úspěchem zfilmována. Jde v podstatě o kronikářské řazení drobných studentských příhod v maturitní třídě SVVŠ, imponující nehledanosti a naivitou, porušovanou jen ob­čas laciným moralizováním a komentáři. Tyto rysy přešly i do novely Máte ráda ananas? (1964), která už titulem paroduje Saganovou a bohatě těží z její novely Jeden úsměv; přináší mírně ironický obraz sexuální úspěšné přelétavé dívky, která staršího zazobaného milence zruinuje a s  klidem přechází k dalšímu. Novela Hra na lásku (1972) situovaná do letních měsíců na lipenské přehradě přináší zábavnou moralitu o vytre­stání studenta psychologie znuděného ženami a v lásce nestálého; půvab­ná adeptka herectví jej zesměšní a odmítne. Příležitost vysmát se před­sudkům dnešního erotického života je obětována umně rozvíjené demon­straci ženské morální a intelektuální převahy. Některé nedostatky novely se podařilo  odstranit přepracováním pro nové vydání (1982).
Novela Bobby (1975) přinesla závažnější téma: kritiku současné peněž­ní morálky, orientované jen na honbu za penězi, přetvářky, kdy jinak vy­stupuje rodina na veřejnosti a jinak v soukromí, prestižní honby za spo­třebním zbožím luxusních značek, které sousedé a příbuzní nemají. Jme­novec slavného šachisty Bobby Fischer, rovněž talentovaný hráč, se bouří  proti rodinné chamtivosti a pokrytectví, poctivě hledá pravé životní hod­noty. I když i jeho rodinné prostředí poznamenává (sahá k drobnému vyděračství a prodává detektivky z otcovy knihovny), přece jen odolává nutkání ke krádeži větší částky a prohledá i vypočítavou povahu své ob­divované spolužačky. Rodinná katastrofa v závěru vymaňuje Bobbyho z nepříznivého vlivu rodiny, ponechává jej samotného ve světě.
Prostředí dnešní automobilové továrny se Dušková pokusila zachytit v románě Kolečkárna (1977), ale vyprávění se rozpadlo do drobných výje­vů ze života mladých dělníků, pokus o kolektivní román neuspěl. Roz­sáhlý, téměř čtyřsetstránkový román přináší jen vnějškové portréty mla­dých lidí, jejich citový a duševní život jí uniká. Autorské komentáře do­stávají v románě příliš mnoho místa na úkor dialogu. Dějotvornými prvky se stává neúspěšná láska a hrobem manželství hon mladých žen za přepychem, rozmařilost. Pracovní vztahy jsou potlačeny, osobní problé­my převládají, zveličují se rozpory uvnitř dělnického kolektivu. Avšak autorka přece jen nahlédla kriticky do poměrů v továrně (nedostatky ří­zení, podvody v soutěžení) a hlavně pranýřovala maloměšťácký kult věci a přepychu.
K mládeži mezi 12 až 14 roky, ale nejen k ní se obrací novela ze života školáků Báječná holka (1983). Konfrontaci čtrnáctiletého zdravého, přirozeného venkovského děvčete, které prožije týden jarních prázdnin u pražských známých v rodině s dvěma dětmi, s maloměšťáckou mentali­tou, falešným rodinným kamarádstvím a neupřímností vylehčila autorka humorem i satirickými šlehy. Využila řeči reklam, studentského slangu, parodie rodičovských frází; takže příběh tlumočí radost ze života a chuť potýkat se s nedostatky.
Danielle Dušková má břitké pero a ráda se pouští do polemik s negativními kritikami svých děl. Usiluje ve svých pracích především o vystižení role mladých lidi v dnešní společnosti, přičemž milostné téma hraje klíčovou rolí.
Vytvořil: Mady
Upravil: ota61
Zdroj: Čeští spisovatelé 20. století, Slovníková příručka

'Životopis autora Dušková Danielle'
Dnes je 28.03.2024
Den 31. výročí úmrtí Daňhelka Jiří
Copyright © Knihovnicka.net | Created by puktom.cz
Šíření obsahu serveru Knihovnicka.net je bez písemného souhlasu autorů zakázáno