Obsah: James Bond - Kvantum útěchy

Pět tajných nahlédnutí do života Jamese Bonda
Povídka Kvantum útěchy není typické dobrodružství agenta 007. Ian Fleming ji napsal v roce 1959 pro časopis Cosmopolitan. James Bond v ní sice vystupuje, ale pouze jako posluchač, jádro povídky totiž tvoří vyprávění guvérnéra Bahamských ostrovů. Bond se právě nachází v Karibiku, kam odjel kvůli jednomu úkolu a je pozván do sídla guvernéra v Nassau. Večer se dost nudí a neví, jak dále prodlužovat společenskou konverzaci. Nejradši by byl co nejdříve pryč. Až jeho poznámka, že si vždycky myslel, že pokud se někdy ožení, vezme si letušku, rozproudí konverzaci. Guvernér se rozpovídá o jednom bývalém kolegovi z diplomatických kruhů, který si stevardku vzal. A Bond je brzy pohlcen guvernérovým poutavým vyprávěním, aby si na konci uvědomil, že nebezpečné mise v tajné službě nejsou všechno - největší dramata často přinese normální život.
   Díky odlišnému stylu vyprávění a hlavně tomu, že v ní James Bond prakticky neúčinkuje, bylo Kvantum útěchy donedávna jednou z mála povídek Iana Fleminga, na kterou není odkazováno v žádném zfilmovaném dobrodružství agenta 007.
Vytvořil: Mady
Zdroj: agent007.webz.cz