Obsah: Žalmy

Žalmy   / Ivan Diviš        4. vyd    . - Praha: BB art, 2003  . - 198 s. ; 16 cm  . - (Versus)      ISBN 80-7341-111-3  : Kč∼99, 00

Svazek obsahuje jednu z vrcholných sbírek významného českého básníka, která byla napsána v roce 1986.
Divišovy "Žalmy" rozehrávají jako základní témata vykořeněnost moderního člověka a jeho nucené odloučení od domova. Autor bilancuje zároveň svůj vnitřní rozpor mezi láskou a nenávistí i svůj vztah k rodné zemi. Ve středu jeho zájmu však zůstává hořký úděl exulanta, který autor prožívá trpce a bolestně a v některých pasážích ho i propojuje s apokalyptickými vizemi. "Žalmy" tedy zachycují obtížný svět plný nepřátel, cizoty a samoty, svět, v němž není žádný střed, svět, kde zmizel prostor a čas a naděje do budoucnosti nejsou vlastně žádné. V Divišových básních se ještě navíc objevuje i předzvěst blížící se smrti ("Tak pomalu uplývá můj život / tak se dovlňuje k svému konci... ") i náznak dialogu vedeného s Bohem. "Žalmy" lze v básnickém díle Ivana Diviše označit jako výraz jeho umělecké zralosti, kterým navazuje na holanovskou linii české poezie.
Upravil: ota61
Zdroj: www.mlp.cz