Obsah: Neznámý Asimov II.

„Začal jsem jako spisovatel sci-fi a prvních jedenáct let své literární kariéry jsem psal výhradně vědeckofantastické povídky určené k publikování v časopisech. Myšlenka, že bych mohl vydat skutečnou knihu, mi vzhledem k mé vrozené skromnosti vůbec nepřišla na mysl.
Ale pak se dostavily doby, kdy jsem začal psát knihy, a tehdy jsem se pokusil shromáždit materiály, které jsem dříve vytvořil pro časopisy. Mezi lety 1950 a 1969 mi vyšlo deset sbírek.
Člověk by si myslel, že je to dost, ale to by nesměl brát v úvahu neukojitelný apetit mých čtenářů (Bůh jim žehnej! ). Takže když mi nakladatelé navrhli, abych vytvořil sbírku povídek, které se do těchto sbírek nevešly, a doprovodil je krátkými předmluvami, nedokázal jsem odmítnout. “
Isaac Asimov
Povídky:
- Vánoce na Ganymédu (Christmas on Ganymede)
- Malý muž v metru (The Little Man on the Subway)
- Šikana (The Hazing)
- Super-Neutron (Super-Neutron)
- Definitivní! (Not Final! )
- Zákonná práva (Legal Rites)
- Časokočka (Time Pussy)
- Autor! Autor! (Author! Author! )
- Rozsudek smrti (Death Sentence)