Obsah: Vzpoura andělů

Symbolickosatirický román zavádí do Paříže na začátku století. Vedle lidí vystupují v něm zejména andělé, kteří na sebe vzali lidskou podobu a ve jménu rozumu, vědy a pokroku připravují vzpouru proti Bohu. Protože vzpouru připravují podle vzoru všech světských revolucionářů, vzniká řada vtipných i dramatických zápletek. Román, napsaný r. 1914 a vystihující atmosféru imperialistického světa, chystajícího se k válce. Odehrává se v soudobé francouzské společnosti 20. století, jejíž konkretní realistický obraz a satira prolíná se s alegorickým motivem revoluce odbojných Luciferových andělů proti samozvanému Bohu. Andělé vedou boj o vítězství vědy a rozumu, aby umožnili lidem oproštěný tvořivý život.
Dílo vyneslo autorovi církevní zatracení, což mělo za následek, že se jeho knihy dostaly na církevní index.
Ilustrace: Miroslav Váša

Vytvořil: janajau