Obsah: Jak se píší knihy aneb lehkovážná vyprávění o vážné literatuře

Ukázka z kapitoly: Trýzeň první věty

První věta v literárním díle se v mnohém podobá tahům šachové hry. Jestliže je takové otevření úspěšné, nezaručuje to ještě samo o sobě zdařilý průběh další partie. Nepovedené zahájení však předem odsuzuje celý podnik k nezdaru. Literární tvorbu lze přirovnat i k zapínání řady knoflíků, kde musíte zejména pro prvý z nich nalézt tu pravou dírku.
Z těchto poznatků vychází jakási zahraniční soutěž o nejhorší román roku. Posuzují zde pouze první věty beletristických prací. Začnete-li dejme tomu, svoje dílo slovy "Drobně, ale vytrvalo pršelo... , " stáváte se rázem jedním z nadějných uchazečů o umístění v tomto konkursu.
...
Kdo by se pak divil, že u tvůrců vzniká přímo komplex první věty. Odborníci, kteří tuto chorobu vyvolali, se okamžitě pokoušejí o její léčení. Zpravidla doporučují: "Činí-li Vám první věta potíže, začněte svoje dílko od věty druhé. "
Vytvořil: janajau
Upravil: ota61