Obsah: Souhlas noci II.

Výbor z poezie největšího francouzského symbolisty Stephana Mallarméa Souhlas noci, rozšířený o nové překlady několika básní v próze, vychází s původní studií Jana Tomeše, jež se nesměla objevit v prvním vydání.
Druhý díl antologie z tvorby představitele francouzského symbolismu shrnuje texty, které oproti první části představují tohoto básníka ve zcela odlišnách polohách. Hned v úvodu nalezneme experimentální báseň "Vrh kostek nikdy nevyloučí náhodu", jejíž formální stránka byla záměrně koncipována podle osnovy hudební partitury. Součástí tohoto dílu jsou i Mallarméovy básně v próze, které vynikají sugestivní hudebností, a z autorovy korespondence je do tohoto svazku převzato pět dopisů z let 1883-1885, adresovaných jeho příteli Paulovi Verlainovi. Výbor je pak uzavřen zasvěcenou studií Jana M. Tomeše, která přibližuje život, tvorbu i význam tohoto velkého francouzského umělce.
Vytvořil: janajau
Zdroj: Anotace z knihy Souhlas noci II.
Dnes je 20.04.2024
Před 111 lety se narodil(a) Opasek Anastáz