Obsah: Ochlazení

Špionážní thriller z blízké budoucnosti
Titul Ochlazení, science fiction z blízké budoucnosti, není míněn pouze v přeneseném smyslu - v tomto případě se ochlazují vztahy mezi Ruskem, Evropskou unií a NATO -, ale i doslovně. Rusko přestává Evropě dodávat ropu a plyn. Příběh vypravěče K. , který ve službách české zpravodajské služby začíná svou pouť od Běloruska v kapitole uvozenou slovem Proměna, pokračuje obloukem přes pobyt v Čechách (Zámek), v Americe a Izraeli (Amerika) a končí v Rusku (Proces). Odkaz na dílo Franze Kafky má své opodstatnění. Svět kafkovských hrdinů je samozřejmě jiný: zatímco nejistota je součástí nejen světa, ale i jejich naturelu, v Ochlazení je nejistota daná pouze vnějšími událostmi. V prostředí současných zpravodajců, bývalých operativců ministerstva vnitra a spolupracovníků KGB z doby normalizace či samotných agentů KGB si vypravěč nemůže být ničím jistý, je neustále v ohrožení života. Proto musí jednat rozhodně, odhadovat přesně situaci a pečlivě promýšlet každý další krok. Žije v podivném světě, v němž nikdo nedůvěřuje nikomu, ba ani sobě samému, jak káže zásada zpravodajské práce. Na začátku románu ruské tanky potlačí v Bělorusku, bojujícím za demokracii, jak lidská práva, tak "kontrarevoluci". Tato událost, která má mnohé shodné rysy s rokem 1968 v Československu i s následnou normalizací, k nimž se autor v retrospekci vrací, přerůstá v napínavý příběh. Nadějí zůstává láska, bezpodmínečná, nic neočekávající. Autor napsal Ochlazení pod jménem Daniel Wolf, je však patrné, že se ve své profesi zabývá problémy bezpečnosti. Co by se stalo, kdyby neshody mezi EU a Ruskem přerostly v opravdovou studenou válku? Co by se stalo, kdyby se české podniky ocitly bez energie a české domácnosti bez tepla? Co by se stalo pak, kdyby opravdu začalo mrznout? Kdo byl tajemný rezident KGB v Praze v období normalizace? Kdo je dívka se svatozáří, kvůli které umírají lidé za záhadných okolností? Kdo je znavený agent české tajné služby Josef K. ? Jak zvládne úkol, na který není připraven a na kterém možná závisí osudy milionů lidí? Kdo je autor skrývající se pod pseudonymem Daniel Wolf? To vše, až na to poslední, se dozvíte v Ochlazení, prvním českém světovém thrilleru.
Vytvořil: Mady
Zdroj: anotace ke knize