Obsah: Nový život

Kromě nového překladu všech básní této Dantovy lyrické autobiografie najde čtenář v knize průřez celým básníkovým lyrickým dílem od ranných veršů až po poslední básně z exilu.
Významným okamžikem v Dantovĕ životopise se stal rok 1274, kdy, jak popsal ve svém díle Nový život (Vita nuova, česky 1890, 1944), jako devítiletý potkal téměř stejně starou Beatrici, která se stala nejen jeho životní láskou, ale i důležitou inspirátorkou jeho děl. Toto první setkání je však spíše legendou, kterou Dante potřeboval právě do zmíněného díla. Druhé setkání s Beatricí, taktéž popsané v Novém životě se odehrálo o devět let později a mělo na básníka ještě větší dopad než to první. Záhadnou Dantovu dámu někteří historici ztotožnili se ženou jménem Bice z rodu Portinari, která se později stala manželkou Simona de’ Bardi. Tato však identifikace zůstává pouhou hypotézou.
Vytvořil: janajau
Zdroj: anotace ke knize + iliteratura.cz
Dnes je 28.03.2024
Před 105 lety se narodil(a) Brandel Marc