Obsah: Jistě, pane ministře 1

Jistě, pane ministře je dnes již klasický britský komediální seriál o tom, jak to chodí ve vysoké politice. Ačkoli se seriál odehrává ve Velké Británii, čtenář s překvapením (a možná i ulehčením) zjistí, že hrátky politiků a chování státní byrokracie je v Británii prakticky stejné jako v Česku. Geniální nápad autorů - hodný nejlepších tradic britského humoru - spočívá ve vytvoření fiktivního Ministerstva pro administrativní záležitosti, jehož činnost je pak zasazena do reálného rámce britské politiky. Hlavními protagonisty seriálu jsou novopečený ministr James Hacker stojící v čele tohoto ministerstva, stálý tajemník ministerstva sir Humphrey Appleby a osobní tajemník ministra Bernard Woolley. Zápletka příběhu je postavena na rozdílných postojích ctižádostivého Hackera, který si chce udržet oblibu voličů a provádět vládní politiku, a cynického Applebyho, jenž se stará, aby se Hacker příliš nevměšoval do záležitostí ministerstva a aby výkonná moc zůstala v rukou státní správy. Pokaždé, když Hacker dostane nějaký nápad, jak reformovat státní správu (což je jedním z úkolů jeho ministerstva), Appleby a Wooley (který většinou soucítí s ministrem, ale jakožto správný státní zaměstnanec je loajální ke státní správě a Applebymu) se snaží různými důmyslnými způsoby jeho nápady zmařit. Tento střet zákonitě vyvolává řadu konfliktů mezi Hackerem a Applebym, avšak někdy se stane, že se jejich zájmy shodují, a jak jsou nuceni spolupracovat.

Vytvořil: kvetoslav
Zdroj: anotace ke knize