Obsah: Jistě, pane ministře 2

Kariéra ministra pro administrativní záležitosti pokračuje, vedena těmi nejlepšími úmysly a těmi nejschopnějšími poradci. Mimořádný zjev mezi televizními seriály, sitcom "Jistě, pane ministře", který přivedl na obrazovku ohňostroj inteligentního humoru, neztrácí na své síle ani v druhé části knižního vydání. Pan ministr je i nadále naplněn tou nejlepší vůlí konat své povinnosti pro blaho vlasti. Mezi ním a realitou života ovšem neochvějně stojí dva jeho nejbližší spolupracovníci, kterým leží na srdci především snaha nedovolit oficiálnímu vládci ministerstva přílišné zásahy do zaběhnutého systému státní správy, v němž se oni orientují o to pohodlněji, oč více v něm bloudí pan ministr. Ten navíc trpí chronickou obavou ze ztráty voličských hlasů, takže odradit ho od jakéhokoliv odvážnějšího rozhodnutí je celkem snadné, zvládá-li někdo taktizování, zdržování a intriky tak dokonale a tak radostně, jako stálý tajemník ministerstva. Velmi zdařilá satira je umístěna do politických kulis, ale s ironickým nadhledem odkrývá absurdity i v obecně-mezilidských vztazích a jen tak mimochodem bourá leckteré zavedené představy o fungování britské demokracie. Vzhledem k inteligenci hrdinů, kteří své pozoruhodné reje provádějí zásadně pod rouškou uhlazeného gentlemanství, vyznívá jejich "všehoschopenství" a kariérismus jako vcelku sympatická legrace. Smutnější je, když podobnými vlastnostmi trpí reální politici, aniž by měli šanci zamaskovat je vzdělaností a bystrostí, jak to činí protagonisté této pozoruhodné knihy.
Vytvořil: kvetoslav
Zdroj: anotace ke knize