Obsah: A stanu se králem

mládí krále Zikmunda, posledního Lucemburka
Mládí krále Zikmunda Lucemburského a jeho boj o uherskou korunu v letech 1385 až 1387.
 Zikmund, syn císaře Karla IV. , usiluje o uherskou korunu a tomuto cíli podřídí vše. Do děje jsme uvedeni ve chvíli, kdy Zikmund s bratranci Joštem a Prokopem vyjíždějí na tažení do Uher, aby si vynutil rodiči smluvenou a posléze vypovězenou svatbu s dědičkou trůnu Marií. Ve chvíli, kdy do Uher vtrhne neapolský král Karel, je však zrazen bratranci i bratrem Václavem. Zikmund je nucen - a posléze i čím dál lépe schopen - odolávat úkladům a intrikám, aby mohl přes všechno uskutečnit své plány. Hraje vysokou hru, je nucen se mnohého vzdát - lásky i své země, Braniborska, intrikovat i podvádět, ale nakonec dosáhne svého. Text prozrazuje, že autor těží z důkladného historického bádání, takže jsme o době, osobách, jejich vztazích a veškerých historických souvislostech poučeni velmi pečlivě a podrobně. Právě však snaha sdělit vše, co autor vybádal, ustavičné zabíhání do vysvětlujících podrobností, poněkud "zadírá" děj i dialogy.
Vytvořil: publicista
Zdroj: anotace ke knize