Obsah: Odvrácená tvář moci - zločiny českých králů

7 medailónů českých panovníků Přemysla Otakara I, Václava II, Karla IV, Václava IV, Zikmunda Lucemburského, Ladislava Pohrobka a Ferdinanda II s analýzou jejich způsobu vlády a ne právě čistých prostředků, které k ziskua udržení moci používali.
Kniha lékaře a spisovatele A. Polácha potěší příznivce prací M. Ivanova a L. Součka. Zavádí čtenáře populární formou do středověkých českých dějin, kdy vládli čeští králové z rodu Přemyslovců a Lucemburků. Sedmi z nich věnoval samostatnou kapitolu této knihy a byli to: Přemysl Otakar I. , Václav II. , Karel IV. , Václav IV. , Zikmund, Ladislav Pohrobek a Habsburk Ferdinand II. Autor se zaměřil na způsob vlády a osobnostní charakteristiku králů, přičemž využíval svých medicínských znalostí a výsledků antropologických výzkumů E. Vlčka. Dle těchto závěrů se snažil určit psychologické pohnutky králů a motivy, vedoucí je k jednání v rozporu s morálkou i zákony, případně přímo ke zločinům a vraždám. Hypotézy A. Polácha usvědčují některé panovníky, a naopak jiné zbavují podezření ze spáchání zločinu. Na závěr každé kapitoly životopisná chronologie jednotlivých panovníků.
Vytvořil: publicista
Zdroj: anotace ke knize