Obsah: Profesor Neřád neboli konec tyrana

Profesor Raat vyučuje na gymnáziu latinu a řečtinu. Celé město ho nazývá profesor Neřád. Je nenáviděný a opovrhovaný pro svůj despotismus - je krutý tyran. Neustále pozoruje a pronásleduje tři své studenty: Von Ertzuma, Kieselacka a Lohmana. Jednoho dne, když je opět špehuje, objeví zábavní podnik Modrý Anděl, kde se studenti po škole zdržují. Tam vystupuje kabaretní zpěvačka, nazývaná umělkyně Fröhlichová. Neřád k ní pocítí vášnivou touhu a každý den ji navštěvuje. Zamiluje se do ní. Je propuštěn ze školy a odjíždí pryč z města i s umělkyní Fröhlichovou. Neřád je rád, že ji dostal pryč od studentů, kteří ji obdivovali, špehovali ji v šatně a pozorovali. Neřád se s ní ožení. Jejich dům se po svatbě stává lákadlem pro významné městské pány, kteří se zde věnují hazardním hrám, ale také zde navětěvují Fröhlichovou. Za několik let potká Fröhlichová Lohmana, bývalého žáka Neřáda. Pozve ho k sobě domů. Začnou vzpomínat na Modrého Anděla a Fröhlichová mu začne zpívat písničku, kterou měla v oblibě a v Modrém Anděli ji často zpívala. V tom se ale vrátí Neřád domů. Je šokován, že vidí, jak Lohman sedí u umělkyně Fröhlichové. Začne ji škrtit. Lohman ji brání a ona uteče do vedlejšího pokoje a zamkne se. Neřád ukradne Lohmanovi náprsní tobolku. Lohman zavolá policii. Za hodinu jejich dům oblkopuje velký dav lidí a celé město jásá, že Neřád bude konečně zatčen a potrestán. S Neřádem policisté odvedli a zatkli i Fröhlichovou.
Vytvořil: Paja
Zdroj: vlastní četba