Obsah: První muž království

Lucemburská trilogie I (1309 - 1316)

Prvním mužem království v tomto románu je pan Jindřich z Lipé, nejmocnější muž své doby. Bez jeho slova a vlivu nemohl žádný král pomýšlet na pevnou a úspěšnou vládu v Českém království. Právě on byl jazýčkem na vahách ve sporu o uprázdněný přemyslovský trůn mezi Jindřichem Korutanským a Rudolfem Habsburským a byl to on, kdo zajistil volbu Jana Lucemburského za českého krále a jeho sňatek s Eliškou Přemyslovnou. V letech 1309 - 1316, kdy se odehrává první díl Lucemburské trilogie, dovedla pana z Lipé láska dvou královen do složitých životních situací. Obdivoval královnu Richenzu, vdovu po Václavu II. a Rudolfu Habsburském, která se stala jeho osudovou láskou na celý život, a zároveň vystupoval jako první rytíř Elišky Přemyslovny. Obě královny však mezi sebou kvůli němu soupeřily a dostávaly se i do otevřených mocenských střetů. Do jejich vztahu k Jindřichovi z Lipé se prolínalo milostné okouzlení s nenávistí i přátelství s nenávistí. Barvitý a napínavý příběh prvního muže království by proto mohl mít i podtitul „O korunu a lásku".

V tomto románu líčí autorka nesmělé počátky lucemburské dynastie na českém trůnu do roku 1315. Protagonistou příběhu je Jindřich z Lipé, který se v mezidobí po vymření Přemyslovců vyšvihl na první místo v zemi. Milostný čtyřúhelník dvou královen - Elišky Přemyslovny a Elišky Rejčky - Jindřicha a mladičkého Jana Lucemburského splétá dějovou osnovu, do níž se promítají bouřlivé události a politické i soukromé intriky. Na postavě Jindřicha z Lipé autorka názorně ukazuje zrádné scestí, na které zavádí bezduché pachtění po slávě i moci.
Vytvořil: EvikD
Upravil: java, janajau