Obsah: Za vlast a císařovnu

Za vlast a císařovnu: povídky o válkách a osudech lidí na Náchodsku v 18. století.
Osm povídek s válečnou tematikou od klasika české literatury se odehrává na Náchodsku v průběhu 18. století a přibližuje krátký úsek historie regionu v dobách, kdy proti sobě na tomto území stály armády Pruska a Habsburské monarchie.
Zařazené kratší povídky jsou chronologicky uspořádány a odehrávají se v různých stadiích tří tzv. slezských válek. Samostatné příběhy přivádějí na scénu charakteristické postavy důstojníků, husarů, rejtarů i prostých vojáků, na druhé straně ale i načrtnuté osudy venkovanů, kterým války mocných ničí domovy a majetek. Všechny povídky, pocházející z raného období autorovy tvorby, se v základu drží historické skutečnosti a reálný podklad zpracovávají stylem známým z pozdějších rozsáhlých románů. Sborník doplňuje literárně historický komentář, který jednak uvádí válečné události do regionálního kontextu a jednak podává informace o původu a okolnostech vydání jednotlivých povídek.
Vytvořil: ota61
Upravil: pan.Kchiu