Obsah: Pomsta Oleksy Dovbuše

Kniha obsahuje zhruba padesát ukrajinských mýtů, pohádek a pověstí. Některé z nich se hodně podobají našim i ruským pohádkám. Ve výběru jsou např. Žabka carevna, Pták ohnivák a vlk, Dědova dcera a bábina dcera (je to mírně zkrácená verze Mrazíka), O Koblížkovi. Specifické je množství vyprávění o zbojnících jako je např. Pomsta Oleksy Dovbuše, Jak Dovbuš přijímal chlapce, Chudý Hucul a starý zbojník.
Chudý Hucul je vyprávění o mrzákovi, který ve statkářově lese přišel o obě nohy, když na něj spadl podťatý smrk. Po jeho úraze ho nechal statkář bez práce  a prostředků, přestože měl doma pět dětí, proto jednoho dne poslal svého nejmladšího, aby nasbíral jablka a donesl je statkáři a vrátil se s odměnou, ten ho před návštěvou neodmítl, a tak měli chvíli s čeho žít. Když prostředky došly a tak otec poslal nejmladšího pro hrušky a s ke statkáři. Ten před hosty opět neodmítl, a tak bylo zase chvíli dobře. Potřetí šel nejmladší na ryby, ale tentokrát žádná návštěva nepomohla a nejmladší se vracel domů bez měďáku. Když míjel vysokou horu potkal stařečka, který se ptal z čeho je chlapec tolik nešťastný. Chlapec mu vypověděl svůj příběh. Stařeček se ho zeptal zda by mu ryby nenechal, upekl si je a moc si na nich pochutnal, aby dal chlapci něco za odměnu, vešel do jeskyně a přinesl mu celý koš zlata. Jak se později ukázalo, stařeček byl kumpán Oleksy Dovbuše a zlato bylo jejich ukrytý lup. Statkáři však vrtalo hlavou, kde chudý mrzák přišel k takovému jmění a tak na něj uhodil. Mrzák mu všechno řekl a ten pak naložil plný vůz darů s nadějí, že dostane ještě větší odměnu než chlapec. S dary dojel až k jeskyni, stařeček si je odnesl do jeskyně a pozval statkáře dovnitř. Tam mu narazil na hlavu kozí rohy a přidělal mu ocas. Rohy a ocas mu v mžiku přirostly a už nešly nikdy dolů. Tak byl statkář potrestán za svou chamtivost.
Vytvořil: Roza
Upravil: Tomcek