Obsah: Pan Wołodyjowski

Historický román, odehrávající se v Polsku v let. 1668-1672 po abdikaci krále Jana Kazimíra, v době volby nového krále a za obléhání Kamence Podolského Turky.
Kniha je třetí část rozsáhlé trilogie, jejíž předchozí díly nesou název: Ohněm a mečem, Potopa. Na rozdíl od nich ustupují v této knize poněkud do pozadí dějinné události a autorova pozornost se soustřeďuje na životní osudy hlavního hrdiny - polského šlechtice Michala Wolodyjovského z konce 17. stol. V první části románu historické události tvoří jen matný rámec milostným dobrodružstvím hrdiny a jeho věrného přítele. Teprve v druhé části zavede autor čtenáře na válečné kolbiště v r. 1672, kdy byla svedena bitva o Kamenec, obléhaný Turky. V epilogu ještě autor načrtl obraz vítězné bitvy u Chotimi.
Vytvořil: ota61
Upravil: ota61