Obsah: Poklad na Sierra Madre

Dobrodružný román ze života zlatokopů ve středním Mexiku. Není to však snůška vymyšlených dějů, nýbrž kniha, která má hodnotu uměleckou i dokumentární. Líčí příhody tří mužů, kteří pro nemožnost najít stálé zaměstnání, rozhodnou se jít dobývat zlato. Po těžkém, vysilujícím zápase z tvrdou přírodou domohou se jakéhosi výtěžku, ale radost z něho jim otravuje strach, aby o něj nepřišli. Cestou do civilisovaných krajů jsou přepadeni bandity, kterým se stěží ubrání. Když jeden z nich je přinucen zůstat mezi Indiány, vypraví se zbývající dva i s jeho nákladem na další cestu. Chtivost po zlatu svede jednoho ze zlatokopů, že se pokusí zavraždit svého kamaráda, ale sám je později přepaden bandity a zabit. Travenova kniha je otřásajícím obrazem vykořisťovatelského systému amerického, hmotné i duševní bídy pracujícího lidu, zvláště Indiánů, a mimo to výstižně líčí i zhoubné působení zlata na vzájemné vztahy lidí i na povahu jednotlivců.
Vytvořil: ota61
Zdroj: http://www.mlp.cz