Obsah: Kněz v roce 1839

První Vernův román, který napsal v 19 letech, nese autobiografické rysy. Dílo je nedokončené.
Děj románu se odehrává v autorově rodném městě Nantes a rovněž hlavní postava Julese Deguayho nese některé rysy a křestní jméno Vernovo. Deguay je také advokátským koncipientem, stejně jako Verne, který studoval práva. Už v této knize se objevují některé později pro Verneovky typické motivy, použití vědeckých objevů, postava kněze jako hrdiny, jehož žene touha ovládnout svět. Celou knihou se prolíná tajemná atmosféra a celkově tajemné ladění, které se nezastaví ani před otevřeným popisem sabatu čarodějnic. Příběh autor rozehrává zvláštní událostí, kdy do starého kostela, už nepoužívaného se přijde podívat na ohlášenou mši přes město projíždějícího kněze velké množství lidí a při zvonění se utrhne srdce zvonu.
Vytvořil: ota61
Upravil: ota61