Obsah: Il divino Boemo

Hrdinou jednoho z nejkrásnějších románů české životopisné literatury je slavný komponista, současník a přítel Mozartův – „božský Čech“ Josef Mysliveček (1737 – 1781), jenž prožil mládí v otcovských mlýnech staropražských a potom putoval světem se svým uměním. Kolik nezapomenutelných postav, především ze skladatelova rodu, zachytila autorka  v láskyplném vyprávění s pestrým dobovým a místním koloritem v časech spíš válečných než pokojných. Píše o Myslivečkových přátelích z hudebního světa, o jeho vzestupné pouti za slávou, o jeho díle, zejména operách. Vše je vylíčeno vzrušujícím, sugestivním slovem. Tento hudebník se vždy hrdě hlásil ke svému češství.
Jako meteor prolétl nebem tónů, prudce zazářil, aby zakrátko byl téměř zapomenut.
Vytvořil: Zdenka
Zdroj: vlastní četba