Obsah: Stalinův špion

Richard Sorge byl jedním z nejúspěšnějších mezinárodních špionů moderní doby. Jeho matka byla Ruska a otec Němec. Řídil vysoce náročnou špionážní rezidenturu pod nosem nechvalně známé japonské tajné policie, pronikl do německého vyslanectví v Tokiu jako důvěryhodný nacistický novinář, rychle se etabloval jako důvěrník vyslance a byl zasvěcen do přísně tajných informací vojenské a politické povahy, přicházejících z Berlína. Od roku 1933 až do roku 1941, kdy byl nakonec chycen,vysílal Sorge stálý proud neocenitelných informací pro zpravodajskou službu Rudé armády (GRU). Jeho skupina oddaných mužů a žen nejen informovala Stalina o německých a japonských úmyslech, ale také vyvíjela značný vliv na rozhodování obou vlád. V jedné z několika zpravodajských akcí řekl Sorge Stalinovi o plánované německé invazi do Sovětského svazu – byla to zpráva, které sovětský vůdce nevěřil a nebral ji v úvahu. Později ve stejném roce hlásil Sorge prostřednictvím tajné vysílačky své sítě, že se Japonci se rozhodli nezaútočit na Sibiř. Sorgeho předpověď, že se Japonsko rozhodlo pro válku s Amerikou a Británií dříve než se Sovětským svazem, umožnila Stalinovi soustředit vojáky k záchraně Moskvy před německým vpádem – a tak značně přispěl k porážce nacismu. Nakonec byl Sorge ponechán Stalinem svému osudu a stal se prvním Evropanem, odsouzeným k smrti japonským soudem. Po prodlouženém utrpení byl popraven ve vězení Sugamo v roce 1944. Za použití ruských dokumentů, až dosud neuveřejněných, a svědectví japonských a německých současníků oživuje Robert Whymant jedno z velkých špionážních dramat minulého století. Poutavěji než jakýkoliv špionážní román přináší Whymantova kniha až dosud nejpodrobnější popis Sorgeho výjimečného života a objasňuje, do jaké míry hrála ústřední úlohu v Sorgeho kariéře špiona série vášnivých sexuálních poměrů spolu s jeho fascinujícím vlivem na lidi.
Vytvořil: Mady
Zdroj: Anotace z knihy Stalinův špion