Obsah: Oheň z hořícího domu

Oheň z hořícího domu : výbor z poezie  / Peter Gregor  ; ze sloven. přel. [a uspoř. ] Jiří Žáček

Antologie z poezie současného slovenského básníka a dramatika obsahuje texty, které vznikaly v letech 1968-2000.
Gregorova poezie, často ozvláštněná aforismem a svébytným humorem, připomínala v průběhu šedesátých let pozorovatele, který zaujímá vůči společnosti spíše stylizovaná gesta, vyjádřená ležérními, přesto však provokativními postoji, avšak v žádném případě se nepokouší hledat vlastní autenticitu. Tyto názory se autor snažil demonstrovat i v letech normalizace, i když je musel zbavit jakéhokoli polemického náboje. Snad i z tohoto důvodu se soustředil na zachycení básnických portrétů známých i méně známých osobností ze světových dějin a kultury nebo na medailónky literárních postav. V další etapě Gregorova vývoje pak dostává přednost především vyhraněná skepse, která tvoří základ jeho filozofického pohledu na existenci člověka i na prostředí, v němž žije.

Vytvořil: ota61
Zdroj: http://www.mlp.cz