Obsah: Tolkien: Zákulisí Pána prstenů

Rozsáhlá kritická studie věnovaná Tolkienově románu Pán prstenů, která se snaží toto dílo žánrově zařadit.
Lin Carter, autor řady knih fantastického žánru, napsal tuto studii na konci šedesátých let. Pokouší se žánrově zařadit Pána prstenů a najít jeho místo v evropské literární tradici. V knize sleduje vývoj fantastického žánru od antického eposu přes raně středověké chanson de geste, severské ságy a pozdně středověký rytířský román až k zakladatelům moderní fantastické literatury v 19. století. Na základě analýzy těchto děl stanovuje základní rysy fantastické literatury a zkoumá, nakolik je Pán prstenů naplňuje. Také se zaměřuje na prameny, které Tolkienovi sloužily jako zdroj klíčových motivů a pátrá po původu osobních i místních jmen, jež v knize autor používá. České vydání této studie je doplněno soupisem dostupných českých překladů citované literatury.
Vytvořil: ota61
Zdroj: http://www.mlp.cz