Obsah: Ludvík XV. Milovaný-Nemilovaný král

Po úspěšných historických biografiích Ludvíka XIII., XIV. a XVI. vychází kniha i o Ludvíku XV., králi, kterého většinou známe z francouzských romantických filmů. Byl to král milovaný, nebo nemilovaný, schopný, nebo neschopný? Zasloužil si stejnou měrou lásku i nenávist lidu? Byl jen zhýralým milencem paní de Pompadour a du Barry, přelétavým a malicherným vladařem, nebo si byl vědom problémů a usiloval o reformy? Byl uzavřený, takřka neproniknutelný a mnozí jsou přesvědčeni, že nedbal o veřejné blaho. Právě v prvních obdobích jeho vlády se však francouzské hospodářství ocitlo na vzestupu. I když vedl války, nemiloval je. O jeho osvícenosti a citlivosti svědčí pamětihodný výrok z bitvy u Fontenoy: „Krev našich nepřátel je krví lidskou, největší slávou je neprolévat ji.“
Vytvořil: Mady
Zdroj: Anotace z knihy Ludvík XV. Milovaný-Nemilovaný král