Obsah: Ptáci bez křídel

Ptáci bez křídel se odehrávají na pozadí rozpadu osmanské říše a sledují osudy obyvatel městečka Eskibahçe, kde spolu křesťané a muslimové celá staletí žili v míru a pokoji a kde přátelství i láska dokázaly překonat náboženské rozdíly. Mezi obyvatele tohoto malého města na jihozápadním pobřeží Anatólie patří například hrnčíř Ýskender, zřídlo příslovečné moudrosti; legendárně krásná křesťanka Filothea, jíž se již od dětství dvoří pasáček koz Ýbrahim a jejichž velká láska vyvrcholí tragédií a šílenstvím; zbožní muži různých věrouk, otec Christoforos a Abdülhamit hodža; a statkář Rüstem bej, jenž si v Istanbulu hledá čerkeskou milenku. A daleko od Eskibahçe vyrůstá i Mustafa Kemal, vojenský génius a hrdina gallipolského tažení, jemuž se silou osobnosti podaří přetvořit celý region k obrazu svému. Když vypukne první světová válka, mladí muži narukují na frontu. V atmosféře vypjatého nacionalismu a zjitřeného náboženského cítění se schyluje k etnickým čistkám a pochodům smrti a osud řecké komunity ve vyhladovělém Eskibahçe spěje k neradostnému vyústění… Co dodat? Pokud Ptáky bez křídel nezhltnete okamžitě, budou Vám jako jiné velké epické romány stát na poličce knihovny a probouzet ve Vás výčitky svědomí i předsevzetí typu "tohle si musím přečíst, ještě než umřu". Přečtěte si tento román, ještě než zemřete. Byla by škoda, kdybyste si nechali ujít dílo tak důležité, krásné a plné soucitu.
Vytvořil: Mady
Zdroj: Anotace z knihy Ptáci bez křídel