Obsah: Podvodníci z nouze

Anton Pavlovič Čechov patří k nejlepším ruským dramatikům a prozaikům konce 19. století. Prakticky celá jeho dramatická tvorba se po světě hraje dodnes, i když klasický "mchatovský" dramaturgický a režijní kánon se v drtivé většině případů opouští a nahrazuje se horšími či lepšími inovacemi, adaptacemi a jinočteními, a to i v samé Čechovově vlasti - o českém divadle ani nemluvě. Sborníček, který nabízíme tentokrát, sice opakuje některé nejproslulejší krátké povídky (Tlustý a hubený, Koňské příjmení, Kniha stížností, Smrt úředníkova), ale v první řadě staví na malých prózách méně známých či téměř neznámých. Většinou jde o texty, které vycházely pod mnoha pseudonymy po novinách a časopisech a které sám jejich autor zřejmě považoval za zdroj drobného přivýdělku a za spotřební zboží. Přesto, či právě proto, z nich přímo čiší beznaděj života nižší střední třídy, sužované svébytným ruským kastovnictvím, velmi častým bytostným hulvátstvím mocnějších vůči méně mocným a všudypřítomným, všeobjímajícím a všeničícím alkoholismem. Velmi rychle tu pochopíme, že i v povídkách, které se při prvním čtení jeví jako směšné či dokonce velmi směšné, se zračí velmi často deziluze a deprese.
Vytvořil: Mady
Zdroj: Anotace z knihy Podvodníci z nouze