Obsah: Jméno růže

Historický román italského spisovatele. Eco v románu využil své hluboké teoretické a odborné znalosti. Čtenář, fascinován srozumitelnou hloubkou Ecova pohledu, proniká po jeho boku do tajů teologie, filozofie i středověké politiky, do milostných vytržení, do víru hlubinných duchovních prozření i smyslné rozkoše, tajů Aristotelovy Knihy smíchu, středověkých léčivých herbářů i jedů, uhranutí mladého teologa mladičkou láskou, kterou - aniž zná alespoň její jméno - si nese životem až na dno svých dnů.
1980, první autorův román, který se vymyká všem literárním kategoriím a zaujímá výlučné místo ve světové literatuře. Děj románu se odehrává ve 14. století v době teologických sporů v nejmenovaném hornoitalském opatsví. Vypravěčem je starý benediktinský mnich, který jako novic spolu s učeným inkvizitorem narazili na sérii vražd mnichů a snažili se celou záhadu vyřešit. Ukáže se , že strůjcem vražd byl starý, slepý knihovník, snažící se tím zabránit vstupu do knihovny, kde byl umístěn druhý díl Aristotelovy Poetiky pojednávající o smíchu. Toto dílo považuje knihovník za ohlášení příchodu Antikrista. Přínosem příběhu je sama složitá a nikdy nekončící cesta za poznáním. Vede přes proniknutí do tajů teologie a filozofie, do říše jedů a léčivých rostlin, do záhadných významů drahokamů a čísel. Román je montáží různých žánrů, je kombinací detektivky, gotického románu a kronikářského záznamu.
Vytvořil: Clar
Upravil: Tomcek, janajau