Obsah: Legenda o Golemovi

Novela zpracovává známou legendu o stvoření umělé bytosti - Golema. Příběh nadaného, po poznání a také po moci a bohatství prahnoucího studenta Johana, jenž zběhne ze studií v Heidelberku, aby v Praze hledal Golema, se odehrává v závěrečných letech Rudolfovy vlády. Prolíná se s dalšími legendami o rabbim Löwovi a jeho tajemném homunkulovi a vypráví o Praze jako o městě tolerance, kde se v rudolfínské době nejen setkávali a žili vedle sebe příslušníci nejrůznějších evropských národů a vyznání, ale kde se úzce stýkali i členové křesťanské majority se zástupci židovské menšiny. Faustovsky pointovaný příběh vypráví o věčné lidské touze po poznání, lásce a štěstí. Legendu doprovodil působivými ilustracemi výtvarník Petr Nikl.
Zdroj: Anotace z knihy Legenda o Golemovi
Dnes je 29.03.2024