Obsah: Cesta na jih

Michal Ajvaz se narodil 30. října 1949 v Praze. V letech 1967-1974 vystudoval Filosofickou fakultu Univerzity Karlovy. Od roku 1974 postupně pracoval jako sálový dělník, hlídač, domovník a čerpač, v letech 1996-1999 jako redaktor Literárních novin. Od roku 2003 působí v Centru pro teoretická studia, společném pracovišti Univerzity Karlovy a Akademie věd České republiky. Píše a vydává básně, povídky, romány, eseje a teoretické studie. V roce 2005 získal prestižní Cenu Jaroslava Seiferta.
V malé vesničce na jižním pobřeží Kréty se vypravěč setká s mladým mužem, který mu vypráví historii cesty, jež ho z Prahy přivedla až k Libyjskému moři. Jejím cílem bylo objasnit záhadnou smrt dvou bratří, z nichž jeden byl zavražděn během baletního představení a tělo druhého nalezli turečtí bratři u břehů Malé Asie. Na cestě doprovází detektiva-amatéra přítelkyně jednoho z bratří. Společně luští mnoho stop, znamení a rébusů, ať to jsou zdánlivě nesmyslné shluky písmen na obraze maďarského malíře, fragmenty slov vytvořených pod mořskou hladinou těly světélkujících červů, záhadné tvary želatinových bonbonů objevených v malém obchůdku v Chorvatsku anebo děj amerického vědecko fantastického thrilleru z kina na římském předměstí. Stopy posílají hrdiny od města k městu - do Bratislavy, Budapešti, Lublaně, Puly, na ostrov Mykonos a nakonec na Krétu. S pátráním po vrahovi obou bratří jsou spojeny další příběhy, které nás zavádějí do ještě vzdálenějších míst, ať je to Moskva, Boston či mexická metropole...
Vytvořil: Jacob
Zdroj: Anotace z knihy Cesta na jih