Obsah: Co by bylo kdyby?

Co by se stalo, kdyby se Napoleon dokázal včas zastavit? Stal by se vládcem Evropy? Nebo kdyby se kvůli rozmaru počasí nemohlo uskutečnit vylodění v Normandii? Byl by Hitler přesto poražen? Nebo kdyby Rekové nezvítězili v bitvě u Salamíny? Jak by vypadala naše civilizace bez vkladu Reků? Takové otázky historikům jejich učitelé zakazovali - jenže oni si je kladou stejně. Tím, co se nestalo, ale stát se mohlo, se zabývá nesmírně populární nový obor: kontrafaktuální historie. Vojenské dějiny jsou pro takové spekulace obzvlášť vhodné, neboť právě výsledek některé bitvy často na desetiletí - a jak zjistíme v této knize, někdy i na staletí - rozhodne o tom, jakou cestou se bude ubírat vývoj celých národů či dokonce kontinentů. Tato kniha obsahuje příběhy o tom, jak se mohl v různých klíčových momentech změnit běh dějin. Její autoři patří k nejslavnějším světovým vojenským historikům; a líčí-li skutečně dobrý historik, co se nestalo, ale stát mohlo, musí zároveň popsat i to, co se skutečně stalo. Proto je tato sbírka historických esejů nejlepším průvodcem historií pro ty, kdo nemají trpělivost prokousávat se rozsáhlými monografiemi.
Vytvořil: Jacob
Zdroj: Anotace z knihy Co by bylo kdyby?
Dnes je 19.04.2024
Den 22. výročí úmrtí Rose Reginald