Obsah: Lazaretní vlak

Román je volným pokračováním Severního nádraží. Zachycuje obraz květnové revoluce 1945 na Masarykové nádraží. Během několika dní a nocí se odehrává sled dramatických událostí jako např. dobývání hotelu naproti nádraží, který byl v rukou esesmanů, i komplikovaný boj o vlastní nádraží. Jádro románu tvoří zápletky kolem lazaretního vlaku umístěného na nádraží, který je pod ochranou Mezinárodního červeného kříže, jenž zaručuje německé ozbrojené posádce nedotknutelnost. V boji o nádraží vpadne posádka vlaku statečným českým bojovníkům do zad a německá přesila tak znovu stanici obsadí. Po boji o každou kolej dočasní vítězové organizují v poslední den povstání masovou popravu několika desítek zajatých revolučních bojovníků. Strach z blížící se Rudé armády je však přiměje k zastavení poprav a k útěku. Železničáři se ujímají vlády a bez otálení obnovují provoz, nezbytný pro život osvobozené Prahy.
Zdroj: Školní četba na dlani, Obsahy z děl českých a slovenských spisovatelů
Dnes je 28.03.2024
Před 78 lety se narodil(a) Jarman Julia