Obsah: Moji přátelé

Soubor básní v próze, který je nejpopulárnější a nejčastěji vydávanou Demlovou knihou, rostl řadu let. Básník oslo­vuje nejrůznější květiny a vede s nimi dialog, který smě­řuje k poznání podstaty a smyslu krásy.
Řečí symbolů a překvapivých asociací uvažuje i o smyslu života, o mystériu smrti, promítá do těchto rozhovorů svou osobní úzkost, trápení a utrpení („A budu-li jako ty květi­nou, všechno se rázem změní, a mnohé věci pominou, snad také utrpení" - Tulipán).
Nejde tedy o běžnou dojmovou přírodní lyriku, ale o slo­žitou osobní zpověď, v níž ve výběru zástupných symbolů rostlin zřetelně vystupují skromné květy jeho rodné tasovské krajiny na Českomoravské vysočině (lilie bílá, bla­touch, maceška, jitrocel, pomněnka). V každé květině je ukryto nějaké tajemství, každý kvítek vyjevuje člověku určité poučení, přináší mu potěšení, ale i výstrahu, a je zasutým zdrojem jeho myšlenek a citů. V souladu s Demlovým náboženským přesvědčením silně v knize rezonují city pokory, něhy a lásky, s nimiž se obrací ke „svým přátelům". Odhalení podstaty vlastní existence, o což básník rovněž usiluje, prozrazuje vizionářský charakter jeho poezie, blízký duchu Březinovu. Demlovo vizionářství, které je projevem mimořádné imaginace a volného řazení asociací, předjímá podle slov Nezvalových snovost a podvědomí surrealistů.
Vytvořil: Mady
Zdroj: Školní četba na dlani, Obsahy z děl českých a slovenských spisovatelů
Dnes je 24.04.2024
Před 124 lety se narodil(a) Goudge Elizabeth