Obsah: Noc s Hamletem

Jeden z nejpůsobivějších a současně nejtemnějších skvostů české poezie dvacátého století z pera reflexivního lyrika Vladimíra Holana (1905-1980) vychází tentokrát s ilustracemi Oldřicha Hamery.

Jedna z největších básní české poezie 20. století byla ještě před vydáním knižním (1964) uvedena v „básnické ka­várně" Viola v listopadu 1963.

Lukianovo předznamenání o kostech a lebkách evokuje základní Hamletovu otázku: „Být, či nebýt? "
V celé skladbě pak Holan konfrontuje s Hamletem ná­zory na věčné lidské filozofické soužení - kdo jsme, odkud a kam jdeme.

V úvodních slokách v palbě drsných obrazů vyjadřuje básník rozpolcenost člověka ve vztahu k přírodě i k sobě samému („A přece nevěříme a stále na něco čekáme - a je možné, že lidé stále na něco čekají - jen proto, že ne­věří... ").
Spříznění básníka s myšlenkou Hamleta („Co nás nyní jen obklopuje, zavalí nás jednou... ") vyjadřuje gejzír veršů neradostných, otevřených, ale o to působivějších. Tento strach ze života vyjadřuje rozhovor Orfea a Eurydiky při návratu z podsvětí. A následuje vize noci, noci depresivní, která věří ve smrtelnost lásky. Do básně v této souvislosti vstupuje Shakespearova Julie. Hamletova láska k ní je krutá a nenaplněná. A tak monolog pokračuje pravou lás­kou - oslavou matky („co jako polštář třeba natřásti - pod hlavou syna, i kdyby to byl vrah... "). Závěrečný náznak hledání časoprostoru kontrastuje s Hamletovým odmítá­ním člověka ve spojení s přírodou.

Vytvořil: Mady
Upravil: janajau, elfos
Zdroj: Školní četba na dlani, Obsahy z děl českých a slovenských spisovatelů
Dnes je 23.04.2024