Obsah: Nový epochální výlet pana Broučka tentokráte do XV. století

Pražský měšťan Matěj Brouček popíjí v hradčanské hos­půdce pana Wülrfla Na Vikárce, až je posledním hostem. Při odchodu se najednou propadá do podzemní chodby. Cestou sklepením, kde je velké množství pokladů, má za to, že je v klenotnici krále Václava IV. Po stisku tajného pera na obraze Václava IV. se ocitá na ulici. Brouček je udiven tmou a podivným vzezřením průčelí domů. Potká člověka s lucernou, který mluví zvláštní češtinou a tvrdí, že je rok 1420. Brouček se seznámí s měšťanem Jankem od Zvonu, řečeným Domšíkem, který ho pozve do svého domu. Tam se převleče do tehdejšího šatu, ozbrojí halapartnou a odejde k husitskému vojsku. Cestou se zastaví s Domšíkem v hospodě, popije medoviny a po zprávě o útoku křižáků, když spolu s ostatními vychází z krčmy, upadne. Hejtmanu Chvalovi a knězi Konrádovi se chvástá svými hrdinskými činy a je jimi doveden až k Žižkovi na vrch Vítkov.
V průběhu památné bitvy na Vítkově se mu podaří pro­niknout do Prahy, kde se vydává za Žižkova posla. U Domšíků se převlékne do svých moderních šatů, je však zajat, předveden k Žižkovi a má být jako zběh upálen. Je strčen do sudu, který je zapálen. Celý zděšený volá Domšíkovu dceru Kunhutu, kterou si oblíbil. Vtom otevře oči a spatří pana Würfla, který zjišťuje, co se ze sudu ozývá. Hostin­ský pomůže Broučkovi ze sudu, kam večer podnapilý host spadl. Matěj Brouček pak vypráví o svých domnělých do­brodružstvích.
Vytvořil: Mady
Upravil: ota61
Zdroj: Školní četba na dlani, Obsahy z děl českých a slovenských spisovatelů
Dnes je 19.04.2024