Obsah: Cizinci ve městě

V Británii o sobě dal Ian McEwan (nar. 1948) rázně vědět na přelomu sedmdesátých a osmdesátých let, kdy vydal dvě sbírky velice originálních, leckdy šokujících povídek a dva krátké romány (nebo spíše novely), Betonová zahrada a Cizinci ve městě. Prestižní kritický časopis Granta, jej tehdy zařadildo svého prvního seznamu „Nejlepších současných britských spisovatelů“. Uhrančivý text plný bizarních námětů i pochmurné atmosféry navozující temnou předtuchu zkázy, marnosti, zániku.
Jako ve zlém snu se ocitají Colin a Mary, bezcílně se toulající labyrintem ulic a kanálů starého přímořského města, když jednoho dne zabloudí a podlehnou kouzlu a přátelskému naléhání muže, který jim nabídne pomoc, aby je pak zavedl na cestu, z níž už není návratu. Hrůzně reálný a zároveň jakoby neskutečný příběh McEwanovy skvěle napsané novely působivě kontrastuje s věcným, téměř dokumentárním rázem vyprávění o konfrontaci nevinnosti se zlem a zvráceností, jak jej český čtenář poznal už v autorově próze Betonová zahrada. Cizinci ve městě nejsou pouze fascinujícím příběhem děsivého zločinu a sexuální obsese, jejíž obětí se dvojice stává, ale i precizní studií vnitřního světa aktérů děje, v němž se skutečný život pozvolna proměňuje v sen a představy v realitu. Ian McEwan v jedné ze svých nejlepších próz potvrdil zájem o temné stránky lidské povahy i svou jazykovou a stylistickou virtuozitu, jež ho zařadila mezi přední britské autory současnosti.
Zdroj: Anotace z knihy Cizinci ve městě
Dnes je 20.04.2024