Obsah: S lodí, jež dováží čaj a kávu

Básnickou sbírku z r. 1927, věnovanou Karlu Teigemu a napsanou v duchu poetismu, tvoří tři oddíly: Začarovaná studánka, S lodí, jež dováží čaj a kávu a Protinožci.
Začarovaná studánka obsahuje lyriku milostnou a společenskou, inspirovanou osobními básníkovými zážitky. V milostných básních vzpomíná s humorem i nostalgií na své milé, které přicházely k slavětínské začarované studánce, verše společenské jsou reflexemi na otcovy venkovské pacienty (Pacienti), prolínajícími se s intimní vzpomínkou na básníkova otce, který byl jednou z válečných obětí (Pacienti), i vyjádřením autorovy vlastní frontové zkušenosti (Cesta k lesu).
Oddíl S lodí, jež dováží čaj a kávu je lyrickým cestopi­sem zachycujícím Bieblovu námořní výpravu na Jávu, v němž se střídají motivy přírodní (S lodí, jež dováží čaj a kávu, Yorck) s osobními zážitky a momentkami z pobytu na lodi (Na oceánu, S očima k nebi).
Vlastní pobyt na Jávě je tématem oddílu Protinožci. Jeho poetistická hravost a exotičnost (Protinožci, Na hoře Merbabu, Toké, Javanky) se prolíná s procítěným vztahem k vlastní zemi (Protinožci).
Zdroj: Školní četba na dlani, Obsahy z děl českých a slovenských spisovatelů
Dnes je 23.04.2024
Před 98 lety se narodil(a) Donleavy J. P.