Obsah: Severní nádraží

Román vznikl jako beletristické rozvedení kroniky pražského Masarykova nádraží v letech nacistické okupace. Hrdinou knihy je železničářský kolektiv Severního nádraží, který je zapojen do sabotážní a odbojové činnosti nejen v Praze a na mnoha místech tehdejšího protektorátu, kam se rozjíždějí jednotlivé osádky vlaků z mateřské stanice, ale i v Německu, kde byli čeští železničáři totálně nasazeni.
Z jednotlivých živelných sabotážních akcí se postupně rodí organizovaný železničářský odboj mnoha lidí, kteří jsou vykresleni nepateticky, s chlapskou jadrností a opravdovostí. Ústřední postavou je přednosta Babánek, svědomitý úředník, který se dík svému humanistickému založení postupně stává stmelujícím činitelem odbojového hnutí, a tak nositelem hlavní myšlenkové Unie románu. Osobitě a působivě, se smyslem pro typičnost jsou vykresleny i protihráčské postavy nacistů a kolaborantů (Rahme, Pracht, Macura).
Zdroj: Školní četba na dlani, Obsahy z děl českých a slovenských spisovatelů
Dnes je 20.04.2024
Před 43 lety se narodil(a) Mahaněnko Vasilij Michajlovič