Obsah: Útěk

Příběh novely se odehrává během tří listopadových dní. Desetiletý Saša je podezřelý z toho, že vinou jeho i kamarádů vyhořela kůlna. Po vyšetřování ve škole se bojí vrátit domů. Za deštivého večera se chce schovat v zahrádkářské kolonii za městem, kde ve tmě narazí na ukrývajícího se tam mladíka, v němž vytuší skutečného žháře. Rozhodne se ho pronásledovat a přispět tak k jeho zajištění. Poznává v něm asi sedmnáctiletého ustrašeného kluka s ovázanou rukou, jehož idolem je automobilový závodník Fangio. Tímto jménem je také nadále v příběhu označován. V noční honičce se oba hoši několikrát střetávají a mizí, aby posléze společně prchali před odpovědností. Hlad, strach, osamění a poznávání v mezních situacích však oba chlapce sbližuje. Pocit sounáležitosti a touhy po domově je nakonec dovede k porozumění a přátelství. Starší Rudla, řečený Fangio, pomáhá Sašovi a spolu s ním se vrací do normálního života „moudřejší o jeden útěk".
Vytvořil: Mady
Upravil: pan.Kchiu
Zdroj: Školní četba na dlani, Obsahy z děl českých a slovenských spisovatelů
Dnes je 24.04.2024