Obsah: Krásná setkání III. - se studenty

Ediční řada Krásná setkání představuje široké pole aktivit profesora Josefa Kouteckého, zakladatele dětské onkologie a dlouholetého děkana 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy. Třetí svazek – Se studenty – je výborem z jeho proslovů ke studentům u příležitosti imatrikulací a promocí, dnů otevřených dveří, studentských vědeckých konferencí, ale také proslovů ke studentům univerzity třetího věku. Koutecký v nich vyjadřuje své názory na smysl a kvalitu života, na vztah učitele a žáka, svoji představu o tom, jaký má být student lékařství a lékař, a také přesvědčení, že medicína je zároveň věda i umění a dobrý lékař může a musí být nejen odborník, ale také všeobecně vzdělaný člověk se širokým kulturním rozhledem. Z jeho slov sálá hluboký vztah ke starobylé instituci naší první univerzity, úcta a obdiv k práci předchůdců a tradici (jedna z kapitol je věnována stručné historii 2. lékařské fakulty). Profesor Koutecký oslovuje studenty s láskou a přenáší na ně své nadšení pro obor i své morální zásady. Nevyhýbá se ani veselým historkám a inspirujícím příběhům z dějin české a světové medicíny, věnuje se rozboru základního lékařského slibu, Hippokratovy přísahy, a dalším tématům. Kniha je určena nejen bývalým i budoucím medikům, ale každému, kdo se rád setkává s medicínou a jejími výraznými a hlubokými osobnostmi. Svazek doprovází řada barevných ilustrací předních českých výtvarných umělců – přátel Josefa Kouteckého.
Zdroj: Anotace z knihy Krásná setkání III. - se studenty
Dnes je 18.04.2024