Obsah: Ve stínu lípy

Cyklus idylických veršovaných povídek je v předzpěvu uveden apostrofou rodného kraje představením besedníků, kteří se scházejí o nedělních odpoledních a baví se různými životními příběhy.

Bohabojný soused vypráví příběh selského synka Vác­lava Bárty, který se po nedokončených studiích rozešel s otcem a odjel do Ameriky, kde se mu však nedařilo. Po trpkých zkušenostech se vrací domů a potěší tak svou sta­řičkou osleplou matku. Ta však brzy umírá, a ani syn ji dlouho nepřežije. Ve společném hrobě s matkou „na tom drahém srdci mateřském i neštěstí i vina sladce dřímá".

Politik obce - krejčík baví sousedy rozmarnou přího­dou, kterou zažil v Benátkách. Přišel za svou milou, ne­teří cukráře, za nepřítomnosti jejího strýce. Aby jím ne­byl přistižen, skryl se do obrovského dortu, který byl určen pro oslavu v klášterním refektáři. Stal se tak svěd­kem bujného veselí mnichů. Když nemohl v úkrytu déle vydržet, prodral se poklopem dortu a vzbudil zprvu mezi mnichy zděšení. Zanedlouho se však stal jejich spoluho­dovníkem.

Pan učitel líčí příběh dvojích Vánoc, které výrazně po­změnily jeho život. O jedněch ztratil milovanou manželku, o druhých veden přízrakem došel k domovu vdovy po lé­kaři a stal se hostem při štědrovečerní večeři, která byla počátkem jeho nového rodinného štěstí.

Příběh vojenského vysloužilce upoutává řízností. Když mu v bitvě s Vlachy koule utrhla nohu, vydal se pro ni do středu nepřátel, neboť měl v botě testament svého plu­kovníka. Za tento hrdinský čin byl slavnostně odměněn.

Paní hostinská dojímá besedníky smutnou historií po­tulného loutkáře a jeho vnučky. Starý loutkář zemřel a děvčátka, které nikoho jiného nemělo, se ujal hostinský. Loutky prodal zběhlému studentovi, který si je odvezl. Holčička se rozběhla za loutkami, které byly pro ni vším, a utonula.

Pan pojezdný vypráví o počátcích své praxe u vrchního správce.

Šumař, sedící stranou, uzavírá sled vyprávění historií o tom, jak jeho milá, které její rodiče bránili v lásce k němu, s ním odešla na Kavkaz a tam steskem po domově ze­mřela.

Cyklus uzavírá pan mlynář apoteózou rodného kraje.
Vytvořil: Mady
Zdroj: Školní četba na dlani, Obsahy z děl českých a slovenských spisovatelů
Dnes je 24.04.2024
Den 37. výročí úmrtí Kovanda Zbyněk