Obsah: Aljaška

Kniha "Aljaška" pochází z doby Londonova pobytu mezi zlatokopy na Aljašce. Sám autor zde zažil mnoho příhod, a mnohé slyšel vyprávět.
Kniha je složena z různých příběhů.
Jeden "zelenáč" se vydal na cestu při minus 50 stupních C mrazu sám, pouze se psem. Však se do večera vrátí.
Jde a najednou stoupne do zrádného pramínku a je nucen rozdělat oheň. Podaří se mu to. Usuší se a jde dále. Dojde ke svému cíli, nají se, nakrmí i psa a jdou zpět. Mráz je již větší. Znovu se zmáčí. Vyhlídne si vhodné místo pod smrkem. Oheň se mu podařilo rozdělat pomocí kůry stromu. Liboval si, že to není žádné riziko vyjít do nehostinné přírody jen tak sám. Ovšem sníh ze smrku se sesul a zasypal oheň. Našel si tedy nové místo opodál, vzal sirky, ale vysypaly se mu do sněhu. Nemohl je zmrzlými prsty posbírat, vzal tedy krabičku mezi nohy a všechny zápalky vzal promrzlýma rukama a škrtl. Zacítil zápach páleného masa - pálily se mu ruce, ale necítil to. Zápalky padly do sněhu a zhasly.
Byla mu nesmírná zima a vzpomněl si, že slyšel vyprávět, že se lze zachránit tak, že strčí ruce do útrob čerstvě zabitého zvířete. Zkusí to se svým psem. Pes ale vycítil podivnou změnu v chování svého pána a odběhl. Člověk tedy vstal a že půjdou dále. Ale byl již velmi zesláblý a promrzlý a padl na zem. Pes k němu přišel, chtěl ho olíznout, ale když vycítil, že z jeho pána odchází život, utíkal do osady pro pomoc.
Toto byl jeden z příběhů, je zde vylíčen život zlatokopů na Aljašce. některé příběhy jsou veselé, jiné smutné.
Severské povídky, jež autor vytěžil ze svého pobytu na Aljašce, povídky, z nichž přítomný výbor přináší vedle povídek slavných a stále vydávaných i některé méně známé (Láska k životu, Rozdělat oheň, Důvěra, Jak zmizel Markus ÓBrien, Dcera polární záře, Ten náš Flíček, Muži na stezce, Ženská statečnost, Honička k Indiánčinu potoku, Závody o číslo tři, Tisíc tuctů vajec, Bílé ticho, Vyn Vlka, Muži ze Čtyřiceti mil, Odyssea Severu).

Vytvořil: Zdenka
Upravil: Zdenka, janajau, pan.Kchiu