Obsah: Obsluhoval jsem anglického krále

Tématem Hrabalova slavného románu je životní dráha číšníka, později hoteliéra a nakonec cestáře v době politických zvratů první půle dvacátého století. Od dvacátých do padesátých let prožívá svůj příběh jednoduchý, od mládí snaživý a podnikavý muž, který své úspěchy i neúspěchy připisuje spíše shodám okolností než sobě, ale využívá jich k překonávání svých tělesných a sociálních handicapů. Mnohokrát v životě pocítí, že jím druzí opovrhují pro malý vzrůst, pro sympatie k Němcům, pro jeho češství, proto, že má původ odloženého nemanželského dítěte, i pro osobitou životní filozofii. Nikdy však nezatrpkne, neoplácí nenávistí, nemstí se. Touží po bohatství a uznání ve své profesi, touží po milující ženě - ale dostává se mu jich jen krátce. Není uznán ani jako árijec, ani jako otec, ani jako odbojář, ani jako milionář. I jako samotářský cestář je pro své okolí podivínem. Existenciální téma však autor nepojímá tragicky. Hlavnímu hrdinovi samota nakonec umožní zbavit se touhy po majetku a uznání a dojít ke svérázné, prosté filozofii života, kde se hořkostí a osaměním platí za požitek krásy a svobody.
Zdroj: Anotace z knihy Obsluhoval jsem anglického krále
Dnes je 28.03.2024