Obsah: Cesta za hedvábím

Anglický spisovatel malajského původu Tash Aw bere svým strhujícím příběhem čtenáře na dalekou cestu do exotické Malajsie na počátku druhé světové války, do země vonící tropickými květy a kořením, ale také do země, která pod atraktivní slupkou skrývá mnohá děsivá tajemství. Co se stane, když fotografie vyblednou, když na slunci vyšisují a rozpijou se? Dokážete si ještě vzpomenout, jací byli ti lidé na nich? Uchovali byste si určitě jejich tvář, jejich obraz. Pamatovali byste si, jak vypadali. Detaily by možná byly trochu rozmazané, ale přesto byste si asi vybavili všechny jejich zvyky, jak spali, jak jedli, jak mluvili. Ale vzpomněli byste si, co jste k nim cítili? Co cítili oni k vám? Takové otázky si klade hlavní hrdina bestselleru Cesta za hedvábím Jasper, když se snaží nad jedinou otrhanou fotografií svých rodičů poskládat střípky rodinné historie, na kterou již dávno sedl prach. Pátrá po matce, kterou nikdy nepoznal, pátrá po tom, jaký byl doopravdy jeho nekonvenční otec, obchodník hedvábím Johnny Lim. Především se však snaží vlákno po vláknu rozplést tajemství, které obestírá rok 1941, rok, ve kterém japonská armáda obsadila Malajsii, ale především rok, ve kterém jeho rodiče spolu se svými přáteli podnikli opožděnou svatební cestu na bájné ostrovy Sedm panen, cestu, jež navždy poznamenala všechny zúčastněné. Autor prostřednictvím svého hrdiny dokazuje, jak se může jeden a tentýž příběh lišit, pokud jej vyprávějí tři různí lidé. Kromě Jaspera k nám ze stránek padesát let starého deníku promlouvá hlas Snow, Jasperovy mrtvé matky, také se však nečekaně setkáváme s dávným přítelem Jasperova otce, Peterem Wormwoodem, který do tragického příběhu zasáhl mnohem více, než kdokoliv tušil. Kniha byla nominována na literární cenu Booker prize 2005.
Zdroj: Anotace z knihy Cesta za hedvábím
Dnes je 18.04.2024