Obsah: Dáma v Toweru

Nový román Jean Plaidy, která je známa jako přední anglická spisovatelka historických románů, vypráví o osudu Anny Boleynové, jedné z šesti žen Jindřicha VIII. Příběh vypráví jeho hrdinka v první osobě. Uvězněna v Toweru líčí svou podivuhodnou životní dráhu a přemítá, co mohla udělat jinak, aby unikla osudu, který ji dovedl až na popraviště. Historie vzestupu Anny Boleynové ke slávě se liší od příběhů všech dalších žen anglických dějin. Pro lásku k ní způsobil Jindřich VIII. hluboký rozkol v katolické církvi, popřel autoritu papeže a ustanovil se hlavou anglikánské církve a tím navždy posunul náboženské hranice. Riskoval kvůli Anně Boleynové mezinárodní válku i vnitrostátní konflikt, po dvaceti letech manželství opustil manželku Kateřinu Aragonskou, a vytvořil precedent rozvodu u anglického dvora. Šest dlouhých let zarytě bojoval se svými rádci, až konečně prohlásili jejich svazek za legitimní. Přesto Anna Boleynová zaplatila za jeho lásku nejvyšší cenu. Tři roky poté, co se za krále provdala, jí nechal setnout hlavu. V tomto pozoruhodném příběhu politických spiknutí i milostné posedlosti spřádá autorka bestselerů Jean Plaidy Annin příběh zcela novým způsobem. Spojením historických podkladů a působivého Annina vyprávění vykouzlí život u dvora ve vší brokátové nádheře, s hostinami a plesy, intrikami, zradami i náboženským fanatismem. Po dětství u elegantního francouzského dvora, kde Anna poznává svět i milostné intriky, se vrací do rodné Anglie s očekáváním značně klidnějšího života. Vysoká kráska s tmavýma očima a bujnými vlasy se ocitne na dvoře krále Jindřicha VIII. , kde o ni začne jevit zájem sám panovník. Svéhlavá, hrdá a počestná Anna však nehodlá být ničí milenkou - dokonce ani krále, který už je ženatý. A tak začíná zoufalé pronásledování. Jindřich se vzepře svým nejvěrnějším rádcům, manželce, její královské španělské rodině, papeži v Římě i stále kritičtější veřejnosti a převrátí svůj dvůr vzhůru nohama, aby našel způsob, jak získat, po čem doopravdy touží. A když Anna konečně podlehne Jindřichovu dvoření, octne se v nebezpečné hře moci a touhy, v níž jí žádná láska ani oddanost nezaručí bezpečí.
Zdroj: Anotace z knihy Dáma v Toweru
Dnes je 28.03.2024