Obsah: Elementární částice

Francouzský bestseller z roku 1998, který vynesl autorovi celosvětový ohlas a uprostřed tápající literatury zapůsobil jako časovaná bomba. Na pozadí příběhu dvou nevlastních bratrů, Přísně deterministického vědce na jedné straně a sexuálního štvance na straně druhé, autor neúprosně analyzuje degeneraci mravů v západní Evropě, kde „pocity lásky, něhy a lidské pospolitosti do značné míry zmizely“. Předkládá drtivě přesvědčivé závěry o vývoji mravů ve 20. století a důvodech současného individualismu a nakonec se uchýlí k vědeckofantastické vizi budoucnosti. Dílo, pokládané též za pokus o „totální" román konce století, nahání čtenáři husí kůži, místy v něm může budit až odpor a hnus, ale je nepochybně smutně jasnozřivé a jeho autor je pod slupkou cynického pozorovatele moralista.
Zdroj: Anotace z knihy Elementární částice
Dnes je 19.04.2024