Obsah: Stav ohrožení

Americký autor Steve Pieczenik zúročil své rozsáhlé osobní zkušenosti z působení v mocenské centrále USA - na ministerstvu zahraničí - a přichází s mistrně autentickým románem o druhé občanské válce v Americe. Svou politickou fikci zkoncentroval do několika desítek hodin svátečního víkendu 4. července, kdy USA slaví Den nezávislosti. Guvernéři čtyř západních států - Utahu, Colorada, Wyomingu a Arizony vyhrožují vystoupením z Unie. Jejich zbraní při vyjednávání je ohromná přehrada Glen Canyon v Page v Arizoně: jestliže prezident nepřistoupí do dvaasedmdesáti hodin na jejich požadavky, zničí přehradu a životy tisíců lidí budou v nebezpečí. Žádají přistoupení ke všem ústavním právům a plnou vojenskou kontrolu vlastních hranic. S prezidentem a viceprezidentem v zahraničí padá bezprostřední zodpovědnost na ministryni zahraničí Barbaru Reynoldsovou, černošskou diplomatku obdařenou důvtipem i inteligencí. Když se pak v Arizoně námořní pěchota postaví proti Národním gardám západních států, posílá Barbara Reynoldsová doktora Alisona Cartera, aby začal vyjednávat. Ale Carter se ocitá v síti klamu a zrady; navíc musí čelit nebezpečným otázkám, na něž není odpovědi. Kdo má opravdu separatistické hnutí pod kontrolou? A jsou to jeho spojenci nebo nepřátelé?
Zdroj: Anotace z knihy
Dnes je 29.03.2024