Obsah: Pompeje

Píše se rok 79 př. n. l. a Pompeje v tuto dobu představují v římské říši jeden z nejbohatších a architektonicky nejcennějších městských celků své doby.
Děj knihy nás zavede do starověkých Pompejí v době erupce Vesuvu. Mladý Marcus Attilieus Primus - aquarius, čili vodnář,  jež se stará a veřejné zásobování vodou, přichází coby nový správce aquaduktu Agusta, jež zásobuje vodou Neapol a okolí za velice zvláštních okolností. Jeho předchudce beze stopy zmizel. Záhy poznává místní poměry a také krásnou dívku Cornelii Ampiliaovou. Její krutý otec chce předhodit otroka murénám, protože prý zavinil smrt jeho oblíbených parem. Při bližším průzkumu však zjistí, že voda je cítit sírou, což ho spolu s dalšími indiciemi varuje, že něco není v pořádku. Posléze zjistí, že i do vodojemu přitéká příliš málo vody a tak najme dělníky a vydá se směrem k Pompejím hledat závadu. Tu se jim skutečně podaří po spoustě problémech najít a odstranit. Poté míří dále do Pompejí. Mezitím se ale probudí Vesuv k životu. Hrdina se snaží uniknout ale nedaří se mu to. Když se probudí, je již sopka v plně činná, z posledních sil se mu podaří dostat do Pompejí, kde v strašném zmatku hledá Cornelii. Společně se jim podaří v poslední chvíli před zánikem města uniknout podzemním kanálem Augusty.
Vytvořil: Roman
Upravil: Tomcek, janajau