Obsah: Bagately

Bagately   / Vladimír Holan        2. , rev. vyd    . - V Praze a Litomyšli: Paseka, 2006  . - 538 s. ; 21 cm  . - (Spisy; sv. 10)      ISBN 80-7185-649-5  . - ISBN 80-7185-266-X (soubor): Kč∼329, 00

Desátý svazek spisů Vladimíra Holana v nakladatelství Paseka uzavírá edici původního autorského díla jednoho z největších českých básníků dvacátého století.
"Bagately" obsahují texty, které Vladimír Holan nepovažoval za součást svého základního básnického a prozaického díla. Nalezneme zde například autorem zavrženou prvotinu "Blouznivý vějíř" z roku 1926 nebo dvě vydání sbírky "Triumf smrti" (1930, 1936), které autor vtiskl definitivní podobu až v roce 1948. K těmto opusům, jež lze považovat za úvod k celé Holanově tvorbě, jsou pak připojeny i další texty: jsou to verše z rukopisů nebo básně publikované pouze časopisecky, avšak nezařazené do žádné autorovy práce. Objevují se tu i příležitostné strofy, dedikované matce, ženě a dceři nebo přátelům a známým, dále pak listy nedokončeného románu "Ábel Stach", psaného ve dvacátých letech minulého století. Závěr Holanových "Bagatel" představuje jeho publicistika, zastoupená eseji, úvahami o umění a kultuře, vzpomínkami a referáty či odpověďmi na anketní otázky.
Vytvořil: ota61
Zdroj: www.mlp.cz